Atrakcje Kaszuby – najpiękniejsze miejsca na Kaszubach

Atrakcje Kaszuby – najpiękniejsze miejsca na Kaszubach

Wdzydzki Park Krajobrazowy i ” Kaszubskie Morze”

Od naszych kwater najbliżej położone jest Jezioro Jelenie. Stanowi ono wraz z jeziorami Gołuń, Wdzydze, Radolnym i Słupinkiem akwen zwany potocznie „Kaszubskim Morzem” lub „Wielką Wodą”. Powierzchnia jeziora Jelenie wynosi 71 ha, długość 2,8 km, natomiast maksymalna głębokość 19 m. Cały akwen Jezior Wdzydzkich mieści się w obszarze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, parku chronionego prawnie ze względu na unikalne walory krajobrazowe.

Odwiedzającym nas gościom szczególnie polecamy wypoczynek na „cyplu” – pięknym, dużym półwyspie, którego jesteśmy właścicielami. Z jednej strony półwyspu można podziwiać Jezioro
Jelenie
a z drugiej kolejną odnogę „Wielkiej Wody” Jezioro Radolne . Na „cyplu” w ciszy i spokoju można zażywać kąpieli zarówno słonecznych jak i wodnych w Jeziorze, czy uprawiać wędkarstwo. Można też skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego (znajdującej się w odległości ok. 300 m) i poznawać Wielką Wodę na kajakach czy rowerach wodnych.

Poniższe zdjęcia zostały zrobione niedaleko naszych kwater nad brzegami Jeziora Jelenie i na naszym półwyspie Cyplu:Wdzydzki Park Krajobrazowy:

Jak już zostało wspomniane nasz domek znajduje się w centrum Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Obok naszego domku zbiega się wiele oznaczonych dróg pieszych jak i rowerowych po najpiękniejszych miejscach Parku (Punkty Widokowe i Pomniki Przyrody). By zobaczyć listę tych ścieżek polecamy zajrzeć na oficjalną stronę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego:

oznaczone ścieżki piesze (kliknij by zobaczyć szczegóły),
oznaczone ścieżki rowerowe (kliknij by zobaczyć szczegóły),

Polecamy obejrzeć także piękny film o parku tutaj.


Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich

W roku 1906 powstało we Wdzydzach Kiszewskich pierwsze polskie muzeum na wolnym powietrzu. W roku 1970 rozpoczęto planową rozbudowę Parku Etnografcznego, przyjmując podział na sektory odpowiadające trzem częściom Kaszub oraz  Kociewiu. Docelowo ma tu stanać ponad 80 różnych budowli. Obecnie obejrzeć można obiekty mieszkalne i gospodarcze, zagrody, dworki szlacheckie, wiejską szkołę, kuźnię, dwa wiatraki (typu „koźlak” i „holender”), stary tartak, przeniesiony ze Swornegaci XVII-wieczny kościółek oraz udostępniony do zwiedzania w 2002r. dworek szlachecki z Luzina.
Muzeum prezentuje również wystawy rzemiosła i sztuki ludowej.
Słynie z organizowania imprez folklorystycznych m. in. dorocznego Jarmarku Wdzydzkiego – w trzecią niedziela lipca.
Więcej na oficjalnej witrynie muzeum www.muzeum-wdzydze.gda.pl


Kamienne Kręgi w Odrach

Niedaleko wsi Odry, rozrzuconych jest dwanaście wieńców ze sporych głazów, o  średnicy od 15 do 33 metrów. Obok nich znajduje się ponad 20 kurchanów. Archeolodzy ustalili, iż są to groby gockich osadników i najeźdźców ze Szwecji, którzy przybyli na Pomorze w  czasie I i II wieku.
Według energoterapeutów kręgi posiadają bardzo silne „promieniowanie energetyczne”, dwukrotnie wielkość promieniowania na Wawelu – uznawanego dotąd za najsilniejsze „miejsce energetyczne” w Polsce.
Kamienne kręgi i kurhany, pochodzące z tego samego okresu co obiekty w Odrach, jednak nieco mniejsze znajdują się także w Węsiorach i Leśnie.


Inne ciekawe miejsca w pobliżu:

  • Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie
  • Wieżyca – punkt wysokościowy i wieża widokowa 365 m2 npm
  • Skansen PKP w Kościerzynie
  • Ogród Botaniczny w Gołubiu
  • Akwedukt w Fojutowie
  • Zamek Krzyżacki w Bytowie
  • Farma Strusi Afrykańskich w Garczynie
  • Morze Bałtyckie 60km

więcej atrakcji:

Co warto zobaczyć na Kaszubach

 

Secured By miniOrange